fallback

На Полша може да ѝ трябват 25 години, за да изостави въглищата

Най-голямата енергийна компания в страната призова за допълнителна финансова подкрепа ЕС, подчертавайки рисковете от пандемията

22:37 | 30.04.20 г. 7

За да загърби въглищата, на Полша ще са ѝ необходими 25 години, което е по-дълго от преходния период, към който се стреми Европейският съюз (ЕС) по пътя си към нулеви въглеродни емисии, пише Bloomberg. 

Най-големият производител на електроенергия в страната - държавната PGE SA, не е в състояние да действа с по-бърз темп заради технологичните ограничения, опасенията за увеличаване на безработицата и липсата на финансиране, съобщава главният изпълнителен директор Войтех Дабровски. Компанията очаква ЕС да ѝ помогне чрез мобилизиране на зелени инвестиции, особено в момент, когато пандемията от коронавирус е изправила блока пред дълбока рецесия. 

„Премахването на въглищата до 2030 г. не е реалистично“, посочва Дабровски, подчертавайки изискванията за енергийна сигурност и необходимостта от резервен капацитет за производство на електроенергия на фона на променливата соларна и вятърна енергия. По неговите думи по-реалистична перспектива е преход между 20-25 години, като дори и в такъв случай страната ще се нуждае от подкрепата на ЕС.

PGE произвежда около 40% от електроенергията в Полша. Въпреки че крайният срок за премахване на въглищата, определен от нейния изпълнителен директор, не се вписва в контекста на смелите планове за климата на ЕС, той все още е по-амбициозен от прогнозите на правителството, според които въглищата ще продължат да играят важна роля в националния енергиен микс, като през 2040 г. те ще представляват 25% от него.

полша

Полша, която разчита на въглища за производство на повече от 70% от електроенергията си, е единствената страна в ЕС, която не иска да спази срока на блока за зануляване на въглеродните емисии до средата на века, крайъгълен камък на европейската „Зелена сделка“.

Тъй като ЕС затяга своите политики за климата, а цените на квотите за въглеродни емисии се очаква да се повишат значително, PGE планира да изгради през това десетилетие 2,5-гигаватна офшорна вятърна централа като част от устойчивия преход.

полша

 „Искаме да бъдем лидер в областта на вятърната енергия, в офшорните и при тази на сушата“, заяви Дабровски, добавяйки: „Ние сме и искаме да останем най-големият играч в топлинната енергия, където ще преминем към природен газ, който ще играе ролята на преходно гориво“.

Според Дабровски Европейската комисия също трябва да предприеме допълнителни стъпки, за да помогне на полските енергийни компании да преодолеят кризата с коронавируса, която вече свива приходите им, тъй като потреблението на електроенергия спадна с 10% от началото на пандемията.

полша

Въпреки че „най-простото“ решение - за спиране на пазара на въглеродни емисии в блока е политически невъзможно, PGE призовава Комисията да увеличи финансирането на проекти за модернизация в сектор енергетика чрез увеличаване на размера на специалния фонд към Европейската схема за търговия с емисии.

Подкрепата от ЕС ще бъде необходима и по пътя на реформирането на полския енергиен сектор, според Дабровски. Основната трансформация ще предизвика консолидиране на производителите на електроенергия в едно голямо предприятие в Полша. Понастоящем има четири дружества, но с мерките за ограничаване на енергията от въглища общата им пазарна капитализация вече е почти три пъти по-малка от тази на чешкия конкурент ЧЕЗ, като в същото време икономиката на Полша е два пъти по-голяма от тази на Чехия.

 „Ако искаме полските компании да се разширят в чужбина, те трябва да бъдат силни“, изтъкна Дабровски.

Компанията е изтрила почти половината от пазарната си капитализация от началото на годината и сега се оценява на 7,78 млрд. злоти (1,86 млрд. долара).

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 13:07 | 14.09.22 г.
fallback
Още от Европа виж още